Dobra organizacja pracy w magazynie pozwala na efektywniejsze wypełnianie zadań przez pracowników. By usprawnić kompletowanie zamówień i poprawić wskaźnik wydajności pracy operatorów, warto zadbać o dobrze widoczne oznaczenia regałów magazynowych. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób to zrobić, zachęcamy do przeczytania poniższego wpisu. Dowiesz się z niego także, jakie istnieją rodzaje i typy wyposażenia w magazynie oraz jakie jest dokładne przeznaczenie tego typu mebli.
Regały magazynowe – rodzaje i przeznaczenie
Zorganizowana przestrzeń magazynowa w znacznym stopniu ułatwia przechowywanie, zarządzanie i kontrolowanie znajdujących się w niej towarów. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są różne typy i rodzaje regałów magazynowych. Dzięki prawidłowemu oznaczeniu pozwalają na usprawnienie procesów logistycznych oraz zwiększenie wydajności pracowników. Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się meble statyczne, paletowe oraz przejezdne, które charakteryzują się największą mobilnością. Mają one za zadanie zapewnienie swobodnego dostępu do wszystkich magazynowanych produktów i zagwarantowanie efektywniejszego zarządzania powierzchnią.
Dlaczego dobre oznaczenia regałów magazynowych są tak ważne?
Nie da się ukryć, że magazyn stanowi niezwykle istotne miejsce w każdej firmie. By łatwiej zapanować nad zasobami, bardzo ważne jest zadbanie o prawidłowe oznaczenia regałów magazynowych. System znakowania warto wdrożyć niezależnie od tego, jakie typy i rodzaje wyposażenia znalazły się w danej przestrzeni. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala nie tylko na posegregowanie artykułów ze względu na przeznaczenie, ale też usprawnienie procesów związanych z wysyłką, dostawami, inwentaryzacją. W ten sposób można też wyeliminować nieprawidłowości związane z pobieraniem i odkładaniem towarów z magazynu.
W jaki sposób oznaczyć regały w przestrzeni magazynowej?
Do identyfikacji alejek regałowych najczęściej stosuje się szyldy czołowe, które umieszcza się na frontach mebli. Bez względu na rodzaje i przeznaczenie wyposażenia, regały magazynowe można też oznaczyć za pomocą specjalnych tabliczek, etykiet lub ramek informacyjnych. Przy planowaniu oznaczenia należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo personelu, maksymalne obciążenie różnych typów konstrukcji, zgodność z przepisami branżowymi. W magazynie nie powinno też zabraknąć elementów zawierających informacje na temat ścieżek ewakuacyjnych, miejsc alarmowych itp.
Widoczne oznaczenia regałów magazynowych – zwiększ wydajność pracowników i procesów logistycznych
Wdrażając odpowiedni system oznakowania w magazynie, możesz zyskać wiele korzyści. Dobre oznaczenia regałów magazynowych nie tylko pozytywnie wpłyną na wydajność operatorów, ale też pozwolą na łatwiejsze zapanowanie nad przebiegiem procesów logistycznych. Niezależnie od typów, rodzajów i przeznaczenia zastosowanych mebli, elementy identyfikujące powinny być czytelne oraz dobrze widoczne z daleka. Tylko wtedy spełnią swoją funkcję i pozwolą na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podczas pracy w magazynie.